Безпечне поводження з пестицидами

У сучасному світі проблеми екології та екологічно чистої продукції є одними із основних у сільськогосподарському виробництві.  Застосування засобів захисту рослин від шкідливих організмів є невід'ємною складовою частиною сучасної технології вирощування сільськогосподарських культур. З метою зведення до мінімуму негативної дії пестицидів на людей і довкілля систематично ведуться роботи щодо їх вдосконалення. До застосування не допускаються препарати без всебічного вивчення їх дії на тварин, корисних комах, мікрофлору ґрунту та ін. Існують правила щодо техніки  безпеки при роботі з пестицидами та регламенти їх застосування. Ознайомимо Вас з основними вимогами при роботі з пестицидами.

      Відповідальність за охорону праці і техніку безпеки при роботі з пестицидами покладається на керівника господарства чи організації що їх застосовують. Усі роботи з хімічного захисту рослин проводять під керівництвом дипломованого спеціаліста. Особи що залучаються до роботи з пестицидами, щорічно проходять медичний огляд та інструктаж із техніки безпеки.

     Керівник робіт зобов'язаний ознайомити працюючих з особливостями дії препарату на організм людини, дати інструктаж із техніки безпеки і правил пожежної безпеки, виробничої та особистої гігієни, ознайомити із заходами надання першої долікарської допомоги при отруєнні пестицидами.

       До роботи з пестицидами не допускаються особи віком до 18 років, вагітні та особи що мають медичні протипоказання. Тривалість робочого дня при роботі із високотоксичними препаратами  4 години, із менш токсичними 6 годин. Працюючі повинні обов'язково використовувати засоби індивідуального захисту, якими їх забезпечує господарство, що відповідає за проведення робіт. Адміністрація господарства забезпечує працівників спецодягом, спецвзуттям, респіратором чи протигазом захисними рукавицями та окулярами. А також організовує прання та знезаражування спецодягу, взуття та інших засобів індивідуального захисту,

        Працюючі з пестицидами повинні суворо дотримуватись правил особистої гігієни. Підчас роботи забороняється їсти, пити, курити, знімати засоби індивідуального захисту. Усе це можна робити на спеціально обладнаному майданчику, після ретельного миття рук, обличчя, пазух носа. Майданчик має бути розташований не ближче ніж 200 м від місця роботи.

        Пестициди необхідно застосовувати лише у разі необхідності, дотримуючись регламенту та рекомендацій що є у “Переліку  пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні”. Найкраще обробки проводити зранку або у вечері  у безвітряну погоду. Санітарна зона при наземних обробках - 300м, при авіаційних обприскуваннях становить 1000м від населених пунктів, тваринницьких ферм та 2000м від водойм рибогосподарського користування.

        Також пестициди і агрохімікатами широко використовуються у приватних господарствах. При їх використанні необхідно дотримуватись вимог та регламенту застосування пестицидів які є дозволені для роздрібного продажу населенню. Такі засоби захисту рослин використовують на присадибних ділянках. Для обробки рослин на городі рекомендується використовувати ранцевий оприскувач та засоби індивідуального захисту.

       При дотриманні всіх правил та рекомендацій, не тільки Ваші рослини будуть захищені  від шкідників, хвороб та бур'янів,  але й буде збережене Ваше здоров'я та чистота навколишнього середовища.

 

Державний фітосанітарний інспектор                                          Л.Болдирєва