Городоцький РЦЗ - про працевлаштування українців старше 45 років

 

Працевлаштування українців старше 45 років, які втратили роботу, як і раніше, залишається справою рук самих українців, незважаючи на введені урядом спецквоти для таких людей (діють з 1 січня 2018 року). Про це говорять дані Держслужби зайнятості і експертів. Водночас кадровики підприємств запевняють, що у них немає дискримінації при прийнятті на роботу людей старшого віку.

Нагадаємо, рік тому з ініціативи Кабміну тих, кому виповнилося 45 років, віднесли до категорії соціально незахищених поряд з інвалідами, батьками дітей-інвалідів, батьками-одинаками, учасниками боїв, демобілізованих та особами, які відбули покарання. Тепер за законом "Про зайнятість населення" структури будь-якої форми власності з кількістю працюючих 8-20 осіб зобов'язані мати не менше одного працівника віку "45+", більші підприємства – не менше 5% чисельності. За прийняття такого здобувача місця через центр зайнятості фірмі повертають ЄСВ за один місяць, а якщо для нього створено робоче місце не менше ніж на два роки, то фірма може рік не платити за нього ЄСВ. За кожну необґрунтовану відмову в прийомі такого працівника фірму оштрафують на дві мінзарплати на момент порушення (зараз – 7446 грн).

За вересень 2018 року з 788 тис. осіб, які мають статус безробітного, 195 тис. (25%) були старше 45 років. Працевлаштувати вдалося всього 60 тис. осіб "45+" з 549 тис., які знайшли роботу через службу зайнятості, або 11%. Ще 682 (0,1%) особи отримали безкоштовно ваучер (вартість 18 410 грн) на перенавчання за рахунок Фонду страхування на випадок безробіття, інші роботу так і не знайшли. Найзатребуваніші вакансії для "дідів" – медпрацівник, учитель, інженер з охорони праці, електрик, водій, слюсар, кухар, продавець, охоронець, двірник, підсобний робітник.

Директор Городоцької районної філії

Львівського ОЦЗ

 Тарас Окрепкий