Алгоритм дій якщо померла близька людина

Що робити, якщо померла близька людина

Співчуваємо Вашому горю, якщо Ви втратили близьку людину. В цій статті ми зібрали інформацію, яка знадобиться Вам для того, щоб вирішити всі організаційні питання.

1. Отримання медичного свідоцтва про смерть.

Порядок Ваших дій залежить від місця, часу та обставин смерті:

Обставини смерті

Порядок дій

Людина померла вдома (по місцю проживання)

До приїзду швидкої допомоги та поліції не змінюйте положення померлої людини і оточуючих її предметів.

1.     Необхідно викликати медиків (вдень - сімейного лікаря, вночі - карету швидкої допомоги) і отримати від них довідку про констатацію смерті.

2.     Викликати поліцію і отримати від них протокол огляду трупа. За необхідності поліцейські випишуть направлення на судово-медичний розтин.

3.     Наступним кроком є отримання медичного свідоцтва про смерть:

o    у випадку, якщо смерть трапилася вдень, необхідно звернутися в поліклініку з амбулаторною карткою померлого, історією хвороби, паспортом померлого і паспортом заявника. В поліклініці можуть відправити померлого на патологоанатомічний розтин в морг. В такому випадку необхідно викликати спеціальну машину для перевезення трупів, а медичне свідоцтво про смерть буде оформлено в морзі;

o    у випадку, якщо смерть трапилася вночі, необхідно викликати ритуальну службу для транспортування трупа (в цьому допоможуть медики). Співробітники служби заберуть у Вас бланк констатації смерті, протокол огляду трупа, направлення на судово-медичний розтин і видадуть Вам бланк направлення в поліклініку. У морзі, взявши з собою паспорта, Ви можете оформити медичне свідоцтво про смерть.

Родичі можуть відмовитися від розтину, якщо людина померла вдома, а мед. працівники та правоохоронні органи не зафіксували ознак насильницької смерті. Для цього необхідно написати заяву на відмову від розтину і надати її в морг.

Людина померла в лікарні

У більшості випадків померлого направляють в морг лікарні, повідомляючи про смерть родичів.  Саме в морзі відбувається оформлення медичного свідоцтва про смерть та довідки про причину смерті. Для його оформлення Вам потрібно принести в морг паспорт померлого і паспорт заявника.

Людина померла поза місцем проживання (в гостях, на дачі тощо) або в громадському місці

1.     Необхідно викликати швидку допомогу, поліцію і отримати від них довідку про констатацію смерті, протокол огляду трупа і направлення померлого на судово-медичний розтин.

2.     Тіло буде направлене в судово-медичний морг. Для оформлення медичного свідоцтва про смерть Вам потрібно принести в морг паспорт померлого і паспорт заявника.

Людина померла насильницькою смертю

1.     Тіло і речові докази направляють в судово-медичний морг представники органів дізнання або прокуратури. Разом з трупом має бути скерована постанова про проведення експертизи (або інший супровідний документ).

2.     У морзі оформляють медичне свідоцтво про смерть. Для його оформлення Вам потрібно принести в морг паспорт померлого і паспорт заявника.

3.     Співробітники поліції проводять перевірку, при необхідності порушують кримінальну справу. Після цього Вам буде видано дозвіл на поховання покійного.

2. Отримання гербового свідоцтва про смерть.

Щоб забрати померлого з моргу і організувати похорон, потрібно гербове свідоцтво про смерть. Для його отримання необхідно звернутися в ДРАЦС з паспортом померлого, паспортом заявника, медичним свідоцтвом про смерть і довідкою про причину смерті. Паспорт померлого при цьому вилучається.

Одночасно зі свідоцтвом про смерть видається Витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання.

3. Видача тіла для поховання або кремації

Щоб отримати дозвіл на видачу тіла, Вам необхідно взяти свідоцтво про смерть та довідку про причину смерті, копію паспорта померлого, копію паспорта заявника, відправитися в прокуратуру за місцем прописки покійного і написати заяву для дозволу на видачу тіла покійного.

Далі з дозволом на видачу тіла, гербовим свідоцтвом про смерть і його копією необхідно йти в морг і забирати тіло. Померлі видаються для поховання тільки в труні (або відповідно до національних звичаїв), омитими і одягненими. Всі дії, пов'язані з видачею померлого (крім попередньої доставки труни) входять в обов'язки санітарів моргу і виконуються ними безкоштовно.

4. Поховання

Вам необхідно з гербовим свідоцтвом про смерть і паспортом заявника звернутися до ритуальної служби (КП «Міське комунальне господарство») і укласти договір-замовлення на організацію та проведення поховання.

Ритуальні послуги надаються за плату згідно з договором, крім випадків, передбачених законом. Адміністрація кладовища безкоштовно надає місце для поховання на підставі договору-замовлення. Для поховання необхідно також пред'явити довідку про причину смерті.

Отримання допомоги на поховання

Допомога на поховання виплачується з різних джерел:

·         Для застрахованих осіб - за основним місцем роботи;

·         Для безробітних - виплачується в центрі зайнятості за місцем реєстрації безробітного;

·         Для пенсіонерів - необхідно звернутися до органів Пенсійного фонду за місцем проживання пенсіонера (незалежно від того - перебував він у трудових відносинах на момент настання смерті чи ні);

·         Для осіб, які померли від нещасного випадку на виробництві - допомога виплачується Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань;

·         Для осіб, які не досягли пенсійного віку на момент смерті (які не працювали, не вчилися, не служили, не були зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні) - допомога виплачується місцевими органами влади за останнім місцем проживання померлого (Городоцькою міською радою).

Допомога виплачується на основі:

·                     Заяви про виплату допомоги на поховання;

·                     Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть;

·                     Паспорта заявника (того на чиє ім’я одержано Витяг);

·                     Ідентифікаційний коду;

·                     Довідки із ПФУ, про те що померлий не був пенсіонером;

·                     Довідки із РЦЗ, про те, що померлий не був зареєстрований в центрі зайнятості як безробітний;

·                     Довідки про те, що померлий не був зареєстрований у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;

·                     Документа, що підтверджує здійснення поховання (Довідку надає відділ звернень громадян, документообігу та соціальних питань Городоцької міської ради, або КП «Міське комунальне господарство»).

5. Отримання свідоцтва про поховання

Для установки надгробків, вирішення питань з підпоховання та інших дій, пов'язаних з місцем поховання, знадобиться свідоцтво про поховання.

Щоб отримати свідоцтво про поховання, Вам необхідно з гербовим свідоцтвом про смерть і договором-замовлення звернутися в КП «Міське комунальне господарство» (м.Городок, майдан Гайдамаків, 6, тел.30-199).

6. Зняття з реєстрації місця проживання

Померлу людину потрібно зняти з реєстрації місця проживання. Для цього необхідно звернутися у відділ державної реєстрації та надання адміністративних послуг Городоцької міської ради із свідоцтвом про смерть та Будинковою книгою. Після цього звернутися у Відділ звернень громадян, документообігу та соціальних питань Городоцької міської ради для отримання довідки про склад сім’ї.

Далі з цією довідкою необхідно відвідати всі комунальні підприємства, для внесення зміни в кількість проживаючих. Обслуговуючі підприємства повинні оновити інформацію про кількість проживаючих і при необхідності внести зміни в щомісячні розрахунки за комунальні послуги.

7. Особливі випадки

1. Якщо людина померла за кордоном

У багатьох іноземних державах законодавство вимагає, щоб заява про смерть подавалась до місцевих органів ДРАЦС. У будь-якому випадку, рекомендується додатково зробити заяву в консульство тієї країни, громадянство якої мав померлий, і попросити консульські служби зареєструвати в їх реєстрі факт смерті. Це дозволить в подальшому отримати свідоцтво про смерть в країні постійного проживання померлого.

Транспортування тіла покійного на батьківщину і виконання всіх формальностей входить в обов'язки консульських служб, витрати при цьому оплачують родичі покійного.

2. Перепоховання

Перепоховання останків померлих допускається у виняткових випадках за рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради на підставі:

·         письмової заяви особи, яка здійснила поховання;

·         висновку органу санітарно-епідеміологічної служби;

·         лікарського свідоцтва про смерть.

3. Відновлення втраченого свідоцтва про смерть

Для відновлення втраченого свідоцтва про смерть потрібно звернутися із заявою про видачу дубліката в ДРАЦС, що видав попереднє свідоцтво. При собі потрібно мати паспорт та копію старого свідоцтва (якщо вона є).

4. Якщо померлому не доплатили пенсію

Пенсія, яку недоотримав померлий пенсіонер, виплачується (по місяць смерті включно) членам сім'ї, які проживали з ним на день смерті. Непрацездатним членам сім'ї пенсія виплачуються незалежно від факту спільного проживання. Якщо з померлим ніхто не проживав або ніхто не звернувся за пенсією в установлений строк, вона входить до складу спадщини.

За виплатою пенсії членам сім'ї необхідно звернутися протягом шести місяців з дня смерті до Пенсійного фонду померлого з такими документами:

·         заява про виплату недоотриманої пенсії померлого пенсіонера;

·         свідоцтво про смерть пенсіонера;

·         документи, які підтверджують родинні стосунки (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб);

·         паспорт або довідка уповноважених органів місцевого самоврядування або інший документ, який підтверджує спільне проживання з пенсіонером на день його смерті;

·         документи, що засвідчують перебування на утриманні померлого пенсіонера (якщо непрацездатні члени сім'ї не проживали спільно з померлим пенсіонером);

·         свідоцтво про право на спадщину (якщо немає членів сім'ї, які проживали разом з пенсіонером або якщо ніхто не звернувся за виплатою у встановлений термін).

5. Вивіз тіла або праху на поховання за кордон

Тіло померлого перевозиться в металевій герметичній труні, прах - в урні, яка запечатується. Перед цим необхідно отримати протокол огляду трупа, якщо здійснюється вивезення праху, - акт-довідку про пломбування урни.

На митниці необхідно пред'явити:

·         довідку про те, що в тілі і труні (урні) немає вкладень, переміщення яких через кордон України заборонено;

·         свідоцтво про смерть або інший документ, що засвідчує факт смерті.

Всі документи при необхідності потрібно перевести і завірити переклад нотаріально. На виїзді необхідно буде заповнити митну декларацію, і вказати в ній: "урна з прахом". Поховання здійснюється за законами країни поховання.