Що таке ВПЛ, які захворювання він може викликати та як можна від нього захиститись?
Вірус папіломи людини (ВПЛ) – це група вірусів, що переважно передається статевим шляхом і є не тільки однією з найпоширеніших інфекцій у світі, а й причиною більшості онкозахворювань статевих органів жінок та чоловіків. Щороку у світі рак шийки матки виявляють більше ніж у 600 тисяч жінок. В Україні хворобу щорічно діагностують у 3000-3500 жінок, з яких 1500 помирають.
В 2023 році в Городоцькій ТГ з діагнозом рак шийки матки перебувало на обліку 69 жінок.
Рак шийки матки та інші види раку, викликані ВПЛ, є захворюваннями, які можна попередити. Вакцинувати дівчат та хлопців можна з 9 років. Тоді курс вакцинації складається з двох доз. Якщо щеплення розпочати після 15 років, необхідно ввести 3 дози вакцини. Зараз в Україні доступні дві вакцини для профілактики ВПЛ : «Церварикс» і «Гардасил». «Церварикс» забезпечує захист від двох найбільш онкогенних типів ВПЛ – 16 та 18, а «Гардасил», крім 16 та 18, захищає ще від типів 6 та 11. Є ще вакцина «Гардасил 9», яка створює імунітет від 9-ти типів ВПЛ, але в Україні вона недоступна.
Вперше медики КНП “Городоцький центр первинної медико-санітарної допомоги” ближче познайомилися з вакциною «Церварикс» ще в 2017 році, коли отримали аж 10 доз цієї вакцини в межах обласної «Програми». Тоді знайти охочих на щеплення було досить важко. Наступні роки дблизько10 дівчаток у рік вдавалося провакцинувати за кошти батьків. Більше охочих не було, хоча всі лікарі добре знали схеми застосування вакцини та рекомендували батькам зробити це щеплення. Хоч багато людей досі не усвідомлюють важливості щеплень від ВПЛ, проте з року в рік кількість пацієнтів, що дбають про своє здоров’я та вакцинуються в Городоцькій громаді зростає!
Передусім – завдяки тому, що в квітні 2024 року рішенням сесії Городоцької міської ради затвердили «Програму профілактики раку шийки матки шляхом вакцинації дівчат віком 9-14 років проти папіломавірусу та проведення інформаційної кампанії щодо важливості профілактики та раннього виявлення раку шийки матки на 2024 рік». Перевага надається дівчаткам пільгових категорій: діти учасників війни та бойових дій, військовослужбовців, діти з інвалідністю, діти-сироти та позбавлені батьківського піклування, дівчатка з малозабезпечених і багатодітних сімей.
Завдяки даній Програмі закуплено 350 доз вакцини «Церварикс» на суму 565 тисяч гривень.
З того часу вже 185 мешканок Городоччини отримали першу дозу вакцини. До кінця поточного року планується охопити двома дозами 100 дівчат та 150 дівчат першою дозою вакцини від папіломавірусу. Програма має на меті не просто провакцинувати певну кількість мешканців, а привернути увагу до проблеми профілакти захворювань, заохочувати вакцинуватися та підтримати найвразливіших мешканців громади! Жодними «Програмами» неможливо охопити всіх охочих зробити щеплення, але придбати вакцину можна власним коштом та провакцинуватися в свого сімейного лікаря!
Пацієнти та медики КНП “Городоцький центр первинної медико-санітарної допомоги” вдячні за усвідомлене та відповідальне ставлення до здоров’ям мешканців громади з боку керівництва громади та депутатського корпусу Городоцької міської ради. Зокрема, позитивних результатів не вдалося б досягнути без всебічної підтримки голови громади Володимира Ременяк, заступника Миколи Щура, секретаря ради Миколи Лупія, депутата Максима Сабадаша.
Надіємося на те, що найближчим часом профілактика захворювань шляхом вакцинації стане нормою у нашому суспільстві, а згадана ініціатива дозволить досягти зміцнення репродуктивного здоров’я жіночого населення Городоцької громади як важливої складової загального здоров’я, позитивно вплине на демографічну ситуацію, сформує засади запровадження превентивних заходів у боротьбі з онкопатологією та приведе до зменшення рівня захворюваності на рак шийки матки в майбутньому !